Avus Akıllı Güç Devresi test ve test sonuçları

Avus
2 min readOct 27, 2020

--

Notion üzerinden daha detaylı tabloya ve dinamik içeriğe ulaşabilirsiniz.

Yapılan testler: Avus 14–15 Temmuz 2020 tarihlerinde iki farklı konumda gün batım testleri gerçekleştirmiştir.

Yapılan test hakkında tutulan sonuçlar:

İki ayrı konumda gerçekleştirilen gün batımı testi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Konumlardan @39.4535444, 29.8615411, Kütahya ilinin Merkez ilçesindeki Demirciören Köyü’nü, @39.4406417, 29.9078849,17 ise Kütahya ilinin Merkez ilçesinin Okçu Mahallesi’ni temsil etmektedir. Konumlar arasındaki ortalama kuş bakışı mesafe 4500 metredir.

Kütahya ilinin Merkez ilçesindeki Demirciören Köyü’nde yapılan test sonucunda, gün batımında aydınlatmalarda kullanılmakta olan sistem yerine Avus sisteminin tercih edilmesi, %2.5 (12 dakika) enerji tasarrufu sağlayabilir.

Kütahya ilinin Merkez ilçesinin Okçu Mahallesi’nde yapılan test sonucunda, gün batımında aydınlatmalarda kullanılmakta olan sistem yerine Avus sisteminin tercih edilmesi, %7.8 (44 dakika) enerji tasarrufu sağlayabilir.

Aydınlatmalar belirtilen tarihlerde, iki konumun ortalaması alındığında ortalama 9 saat 20 dakika çalışmaktadır.

ULAK ile Güç devresi arasında 1 km’ye kadar bağlantı sağlanabilmektedir, fakat sonrasında bazı kopukluklar oluşmaktadır. Ayrıca ULAK içerisine yerleştirilen batarya elektrik kesintisi karşısında 12 saat boyunca sistemi aktif tutabilmekte, 6 saat içerisinde de tekrar şarj olabilmektedir. LTE bağlantısı ve kullanılan Vodafone altyapısı internet bağlantısında problem yaşatmamaktadır.

Gün batımı testindeki sensör verileri ele alındığında, gün batımı için aydınlatmaların çalışmaya ihtiyaç duyma aralığı sensör verileri bazında 140 alt değeri ile 160 üst değeri arasındadır.

Bu testin sonuçlarına göre şu şekilde bir çıkarım elde edilebilir: Avus, bulunduğu konumun hali hazırda kullanılan aydınlatma kontrol sistemlerine göre mutlaka tasarruf sağlamaktadır. Fakat farklı konumlardaki aydınlatmalar farklı zamanlarda çalıştırıldığından tasarruf oranı değişebilmektedir. Bu durumda Avus sistemi kurulmadan önce, kurulacak bölgede birkaç günden oluşan çalışmaların yapılması Avus sisteminin tasarrufundan en fazla faydalanacak bölgenin belirlenmesine fayda sağlayacaktır.

Avus sadece gün batımında sağladığı tasarrufa ek olarak gün doğumunda da tasarruf sağlamak için hazırlanmıştır. Fakat gün batımı testleri sırasında yaşanan problemler dolayısıyla hazırlanan donanım gerekli güncellemelerin yapılması ve eksikliğinin giderilmesi için, hizmet yüklenici firmaya geri gönderilmiştir. Gün doğumu testleri 2020 Ekim sonu ve 2020 Kasım başında aynı konumlarda gerçekleştirilecektir.

Diğer yazılarımızı okumak için,

--

--

Avus

Avus, şehirlerin içerisinden yaşama dair veriler toplar ve bu verilerle bölgelerin ihtiyaçlarına gerçek çözümler üretir. — avustr.com